czwartek, 14 lipca 2011

Ustawy regulujące Rodzina na Swoim

Program Rodzina na Swoim został powołany do życia na mocy ustawy z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Był to początek programu Rodzina na Swoim. Od tego momentu wszystkie osoby, które zostały do tego uprawnione przez odpowiednie zapisy niniejszej ustawy mogły się starać o kredyty mieszkaniowe z dopłatami Skarbu Państwa. Owa ustawa regulowała zasady, jakie miały rządzić programem a także, kto może starać się o pomoc oraz kto może ich udzielać.

Kolejnym aktem prawnym, który stanowił o programie było rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 23 listopada 2006 roku w sprawie ogólnych warunków umów dotyczących dopłat do oprocentowania kredytów preferencyjnych oraz zakresu okresowych informacji o udzielanych dopłatach.

Nie był to jednak koniec, jeżeli chodzi o akty prawne związane z programem. Kolejnym była ustawa z dnia 15 czerwca 2007 roku o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Kolejna ustawa o zmianie ustawy pochodzi z 21 listopada 2008 roku.

          Obecnie to niniejsza ustawa reguluje to, na jakich zasadach są udzielane kredyty mieszkaniowe z dopłatami rządowymi a także wszystkie aspekty działania programu Rodzina na Swoim. Jednak wszystko wskazuje, że już niedługo wszystko się zmieni. Na ukończeniu są prace legislacyjne nad nową ustawą. W porównaniu ze zmianami, jakie do tej pory były wprowadzane w programie są one diametralne. Mają dotyczyć przede wszystkim grupy docelowej a także limitów cen mieszkań. Oprócz tych i kilku innych poważnych zmian nowa ustawa wprowadza ostateczną granicę czasową działania programu. Ma to być koniec roku 2012.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz